www.bemowa.pl

:: Patriotyzm w nauczaniu Jana Pawła II
Wiadomość dodana przez: Redakcja IRB (2009-11-23 21:55:23)

To temat spotkania z ks. prałatem Janem Sikorskim i panem Arturem Górskim, posłem na Sejm Rzeczypospolitej, które odbędzie się we wtorek 24 listopada o godz 19.oo w domu parafialnym, przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach u zbiegu ulic Brygadzistów i Słomianej.



Patriotyzm to coś więcej niż poczucie więzi z miejscem urodzenia. Dlatego niezależnie gdzie kwitnie kult tradycji narodowej w najczystszym tego słowa znaczeniu tam jest cząstka naszej ojczyzny.
Na Polską tradycję narodową składają się przede wszystkim: religijność katolicka, kultura czerpiąca głębokie inspiracje z chrześcijańskiego dorobku Europy i przywiązanie do demokracji. Te cechy stawiają Polaków niejako genetycznie w opozycji do wszelkiego ucisku wobec słabszych, czy zniewolonych, oraz przemocy wojennej i ekonomicznej.
Nadszedł czas kiedy możemy w bezpiecznych granicach podnosić z ubóstwa ziemię  historycznie i opatrznościowo odziedziczoną, chciejmy więc wykorzystać niepowtarzalną szansę jako Polacy i jako Europejczycy.
Rozumna integracja jest największym wyzwaniem stojącym przed wszystkimi mieszkańcami starego kontynentu, jak my miłującymi swoje Ojczyzny. Dlatego współczesny patriotyzm  nie może mieć nic wspólnego z pyszałkowatym szowinizmem.
Miejmy nadzieję, że mury dzielące narody wkrótce pękną pod naporem cywilizacji miłości o jakiej śnił największy Europejczyk dwóch stuleci - Karol Wojtyła z Wadowic.




adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=898