www.bemowa.pl

:: Drogowa przebudowa Boernerowa
Wiadomość dodana przez: Dominika Zarzeczna, Artur Grzeszczyk (2006-12-05 01:34:11)

boernerowo-drogi
Nadzwyczaj gorąca atmosfera towarzyszyła spotkaniu w sprawie przebudowy ulic na osiedlu Boernerowo. Szczegóły projektu wywołały kontrowersje wśród licznie zgromadzonych mieszkańców.


- Matko, ale mają fajne osiedle – wyraziła swoje pierwsze wrażenie współautorka planu, pani Ilona Buttler z Instytutu Transportu Drogowego. Drugie wrażenie , jak stwierdziła, było już jednak mniej pozytywne. Jako główne minusy wymieniła brak jednolitej koncepcji rozwoju ulic, różny ich standard, problemy z parkowaniem oraz konflikt między ruchem pieszym i kołowym.

Główna autorka projektu, pani Teresa Rogalska z biura „eRTe” przedstawiła koncepcję zmian: wytyczenie głównych ulic: Kaliskiego, Westerplatte, Ebro, Postępu, Thommego, Kleeberga przy zachowaniu obecnego układu urbanistycznego i jak najmniejszej ingerencji w linie ogrodzeń i zieleń.

- Gdyby ten projekt został zrealizowany bezkrytycznie, mogłoby dojść do niebezpiecznych sytuacji takich jak wzrost prędkości samochodów i pogorszenie bezpieczeństwa na drogach osiedla – mówiła p. Rogalska. Aby zminimalizować zagrożenia w projekcie pojawiły się zwężenia i zakrzywienia toru jazdy (zamiast popularnych progów zwalniających) oraz małe ronda, które nie zamykałyby „prześlicznej perspektywy ulicy Westerplatte”. –W zwężeniach ulic wykorzystamy wysepki z krzewami – jak już ktoś wjedzie w taką wysepkę, to sobie porysuje samochód, ale się przynajmniej nie zabije – kontynuowała projektantka.

Na całym terenie Boernerowa zaproponowano ograniczenie prędkości do 30km/h, a poza ulicami rozprowadzającymi miałyby powstać strefy zamieszkania z prędkością dopuszczalną 20km/h, gdzie pierwszeństwo w ruchu mieliby piesi.

Mieszkańcy Boernerowa zasypali organizatorów (i siebie nawzajem) gradem szczegółowych pytań o odśnieżanie ulic i rond, sytuację komunikacji osiedlowej po włączeniu ul. Kaliskiego w Trasę Mostu Północnego (Nowolazurową) oraz o planowaną przebudowę ulicy Radiowej wraz ze skrzyżowaniem z Kaliskiego.

Dyskusja niestety przerodziła się w konflikt pomiędzy mieszkańcami ulic Ebro i Dostępnej, których sprzeczne wizje organizacji ruchu na osiedlu zdominowały znaczną część spotkania. – To, co państwu prezentujemy, to są plany na przyszłość, jednak musimy dojść do porozumienia, czy chcemy jakichkolwiek zmian na Boernerowie, czy nie – próbował załagodzić sytuację wiceburmistrz Stanisław Pawełczyk.

Była przewodnicząca Komisji Infrastruktury Hanna Głowacka zapowiedziała, że w ciągu najbliższych 2-3 lat zostanie poszerzona ulica Radiowa oraz powstanie rozładowujące korki rondo na skrzyżowaniu Radiowej z Kaliskiego. Radna Głowacka przypomniała, że realizacja pewnych elementów planowanej przebudowy (np. poszerzenie części ulic) jest konieczna, jeśli w przyszłości miasto ma wykładać środki na remont dróg osiedlowych.

Na zakończenie organizatorzy przypomnieli, że konkretne uwagi i propozycje zmian można składać do piątku 8 XII 2006 do Burmistrza Dzielnicy Bemowo lub do Wydziału Infrastruktury w bemowskim ratuszu.

Boernerowo-drogi-01 Boernerowo-drogi-02
Boernerowo-drogi-03 Boernerowo-drogi-04
Boernerowo-drogi-05 Boernerowo-drogi-06
Boernerowo-drogi-07 Boernerowo-drogi-08adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=462