www.bemowa.pl

:: Tereny zagrożone przez AMW i nie tylko
Wiadomość dodana przez: troska (2006-04-30 14:41:54)

Tereny rekreacyjne Bemowa są zagrożone przez AMW i inne instytucje, grożi im wyprzedaż developerom.

Oto link do artykułu w Rzeczypospolitej ujmującego kompleksowo działalność Agencji Mienia Wojskowego na terenie Łosiowych Błot:

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/warszawa_060427/warszawa_a_1.html 

Ze swej strony polecam pod rozwagę teren Fortu Radiowo i teren Fortu Blizne. Fort Radiowo jest "zagospodarowany" przez wojskowych działkowiczów, ogrodzony i niedostępny dla ludu, strzeżony tradycyjnymi napisami: Teren Wojskowy Wstęp Wzbroniony.

Mieści się on tuż przy drodze wyłożonej tzw trylinką, stanowiące zjazd z ulicy Radiowej w kierunku na Janów i Łosiowe Błota. Jadąc Radiową od strony Bielan widać niebieską tablicę z napisem Fort Radiowo. Widoczny z tego skrzyżowania akwen wodny, to jest właśnie fosa Fortu Radiowo, za fosą, wewnątrz fortu widać charakterystyczne budownictwo działkowe. Co na to konserwator zabytków?

Fort Blizne znajduje się w okolicy skrzyżowania ul. Kocjana z Lazurową. Można było się tam dostać od ul. Lazurowej, skręcając w uliczkę pomiędzy domami nowo-budowanego osiedla, ok 300m przed Kocjana, jadąc od cetrum Bemowa.

Obecnie teren jest przehandlowany przez AMW prywatnemu inwestorowi / ponoć na hurtownie/ i zamknięty .

Jadąc Kocjana od skrzyżowania z Lazurową i skręcając w pierwszą uliczkę w lewo można dojechać do głębokiego, zalesionego jaru z nawodnioną fosą należącą do Fortu Blizne. Piękny, unikalny widok, Mazury w miniaturze.

Kolejny teren w którym ma udziały wojsko/ AMW?/, to tereny przyfortowe Fortu Bema, choć większośc terenu należy do m.st. Warszawy. Nie jest tajemnicą, że tereny przyforteczne są łakomym kąskiem dla zachłannych developerów.

Pod ochroną konserwatora zabytków znajuje się sam fort i bezpośrednia jego otulina, natomiast pozostała część nieruchomości przy Powązkowskiej 59 nie jest chroniona. Poniżej podaję link do doskonałego dokumentu opracowanego na zlecenie gminy, dotyczącego fortów na Bemowie:

http://www.bemowo.waw.pl/srodowisko/pdf/forty_na_bemowie.pdf

Stoi tam, że na terenie Powązkowskiej 59 wyklucza się budownictwo mieszkaniowe, a ma być tam zieleń parkowa, tereny sportowe oraz usługi administracyjne/?/, będą realizowane cele naukowe i edukacyjne. Jednak w wykazie właścicieli widać pewne nazwy budzące uzasadniony niepokój, a są to "KORPORACJA RADEX SA" ???, "MOSTOSTAL INVEST"!!, wojsko , WAM a także CWKS LEGIA.

Wszystkie te instytucje dyszą żądzą przehandlowania terenów pod zabudowę mieszkaniową i zrobią to gdy sprawa nie zostanie dopilnowana.

Będą takie machlojki jak na Łosiowych Błotach, czy na terenie Parku Moczydło na Woli .
adres tej wiadomości: www.bemowa.pl/news.php?id=315