Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Rozkłady jazdy.
Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
Gdy Trzaskowski wygrał z Jakim.
poczułam/em ulgę.
popłakałam/em się z rozpaczy jak bóbr.
pokochałam/em to miasto.
nie pękłam/em, robię swoje.
już nic więcej nie musi.
tęczą wesprze sekshibicjonizm.
błyśnie inwestycyjnym rozmachem.
korupcja w ratuszu zmaleje.
cofnie decyzje komisji Jakiego.
wejdzie w buty Gronkiewicz-Waltz.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
Warszawa zdobna Wisłą.
KONKURS IRB 2009
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Bemowskie Towarzystwo Fotograficzne - pasja i przyjaźń
Od ponad dwudziestu lat spotykają się na Bemowie miłośnicy fotografii – zawodowcy i amatorzy. Połączeni wspólną pasją osiągają coraz wyraźniejsze sukcesy.


Choć słychać o nich najczęściej przy okazji wystaw, swoje zamiłowanie do fotografii realizują na wiele sposobów. Organizują plenery, spotkania, warsztaty fotograficzne, promują i popularyzują fotografię wśród mieszkańców Bemowa.

Zaczęło się wszystko jeszcze w latach osiemdziesiątych – mówi prezes Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego Marian Rynkiewicz. Początkowo spotykaliśmy się w mieszkaniu prywatnym, kiedy przybyło sympatyków zaczęliśmy spotykać się w restauracji. Nie było to jednak najlepsze miejsce, ze względu na dzieci i młodzież. Kolejnym etapem był klub osiedlowy, aż w końcu, dzięki uprzejmości ks. Mieczysława Kucela, znaleźliśmy stały lokal w Ośrodku Wychowawczo-Profilaktycznym "Michael" przy ul. Ks. Br. Markiewicza na Bemowie. Podjęliśmy się remontu otrzymanych pomieszczeń, odmalowaliśmy ściany, dzięki czemu dziś mamy do dyspozycji pomieszczenie. Jako organizacja pozarządowa Towarzystwo zostało zarejestrowane w czerwcu 2002 roku. Obecnie BTF liczy już kilkudziesięciu członków, a na środowych spotkaniach coraz to pojawia się ktoś nowy.

Co BTF oferuje osobie „z ulicy”, chcącej dołączyć do grona bemowskich fotografików?
Jacek Kwaśneiwski, autor wystawy „Bemowo w Obiektywie”, odpowiada: Ja tak właśnie tutaj zaczynałem. Przyszedłem pół roku temu na spotkanie i zostałem. Poznałem tutaj przede wszystkim grono ludzi z którymi swobodnie mogę porozmawiać o mojej pasji, jaką jest fotografia.

Do BTF należą zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Nie ma znaczenia rodzaj uprawianej fotografii: analogowej / cyfrowej czy też kolorowej / czarno-białej. My po prostu staramy się robić coraz lepsze zdjęcia - twierdzą członkowie BTF. Zajmuję się fotografią profesjonalnie, pracując na Akademii Medycznej – mówi p. Anna Węgrowska – tutaj jednak mogę rozmawiać o zdjęciach jako o zamiłowaniu, a nie pracy.

BTF to grupa znajomych połączonych wspólnymi zainteresowaniami. Dowiadujemy się nawzajem od siebie różnych, zdawałoby się banalnych i oczywistych rzeczy – nie tylko technicznych, ale np. gdzie kupić najtańsze akcesoria lub przygotować tanie ale profesjonalne odbitki.

BTF promuje integrację społeczną i pokoleniową miłośników fotografii – do towarzystwa należą osoby w różnym wieku i o różnym poziomie wiedzy na temat fotografii. W toku rozmów, wspólnych plenerów i wystaw nawiązuje się więź owocująca wiedzą teoretyczną i praktyczną.
Gośćmi BTF było wielu uznanych fotografików: np.: Tomek Sikora, Jan Mościcki, Ewa Hartwig i inni.

Członkowie BTF są laureatami licznych nagród, w tym:
- I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich dla Mariana Rynkiewicza, prezesa BTF, w kategorii „Programy Multimedialne” za Diaporamę pt. „Miriam”;
- Wyróżnienie dla Bogusława Dąbrowskiego za zdjęcia w kalendarzu (Gazownia Warszawska 2007) na Międzynarodowym Festiwalu Kalendarzy VIDICAL.
- Liczne puchary i wyróżnienia dla członków BTF na lokalnych i ogólnopolskich konkursach fotograficznych.

BTF to towarzystwo o zasięgu, można powiedzieć międzynarodowym – jego członkowie i sympatycy mieszkają dziś np.: w Brukseli, Paryżu, Kijowie. Materiał poświęcony Bemowskiemu Towarzystwu Fotograficznemu ukazał się m.in. w prestiżowym magazynie „Digital Photographer”.

Towarzystwo prowadzi stałą współpracę z Ukrainą. Zdjęcia bemowskich fotografików były prezentowane m.in. podczas wystawy z okazji obchodów Roku Polskiego na Ukrainie (na zaproszenie ambasady polskiej, Instytutu Polskiego w Kijowie oraz Klubu Fotograficznego IKAR) oraz podczas wystawy zbiorowej w Muzeum Narodowym Literatury Ukraińskiej w Kijowie. Także ubiegłoroczny plener BTF-u na Ukrainie zaowocował wystawą „Spotkania z Ukrainą”.

Członkowie Towarzystwa organizują także nietypowe konkursy (temat miesiąca) i plenery – np. połączone ze spływem kajakowym oraz plenery historyczne – śladami Łemków lub Tatarów.

Członkowie BTF nie skąpią bezinteresownego wsparcia nie tylko sobie nawzajem, ale też organizacjom zewnętrznym. Poproszono nas o wykonanie folderu dla Ośrodka Terapii Dzieci Niepełnosprawnych w Helenowie, dokumentującego podopiecznych ośrodka (dzieci niepełnosprawne fizycznie i psychicznie. Zgodziliśmy się, oczywiście w porozumieniu z opiekunami dzieci. Jest to działalność niekomercyjna – mówi prezes Rynkiewicz.

W Urzędzie Dzielnicy Bemowo można było oglądać wiele wystaw członków BTF. Najnowsza z nich to wystawa Jacka Kwaśniewskiego, zatytułowana „Bemowo w obiektywie”. Organizacja wystawy okazała się dla p. Jacka nie lada wyzwaniem – przygotowuję coś w rodzaju książki, w której opiszę najczęstsze błędy popełniane przy organizacji wystaw, aby kolejne osoby mogły uczyć się na moich błędach – zapowiada żartobliwie.

Od połowy kwietnia prace bemowskich fotografików można oglądać podczas wystawy „Świątynie Kijowa” w Kaplicy Kościoła Katedralnego p.w. Marii Magdaleny w Warszawie (Cerkiew Prawosławna, Al. Solidarności 52), organizowanej we współpracy z Ambasadą Ukrainy. (Relację z wernisażu ilustrowaną zdjęciami redakcji IRB oraz członków BTF można przeczytać na naszej stronie).

Wszyscy zainteresowani działalnością Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego mogą wziąć udział w spotkaniach BTF (środy, godz. 18ta, ośrodek „Michael” przy ul. Ks. Br. Markiewicza 3), odwiedzić witrynę internetową BTF: http://www.btf.art.pl , oraz skontaktować się z Towarzystwem telefonicznie (0604250912).

Zobacz fotorelację z jednego ze spotkań
Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego:


Artur Grzeszczyk | 30.04.2007 komentarz[0] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
1
Kalendarz
Kwiecień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.