Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Rozkłady jazdy.
Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
Gdy Trzaskowski wygrał z Jakim.
poczułam/em ulgę.
popłakałam/em się z rozpaczy jak bóbr.
pokochałam/em to miasto.
nie pękłam/em, robię swoje.
już nic więcej nie musi.
tęczą wesprze sekshibicjonizm.
błyśnie inwestycyjnym rozmachem.
korupcja w ratuszu zmaleje.
cofnie decyzje komisji Jakiego.
wejdzie w buty Gronkiewicz-Waltz.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
Warszawa zdobna Wisłą.
KONKURS IRB 2009
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Wywiad z burmistrzem Jarosławem Dąbrowskim.
Czy trasy ekspresowe przez Bemowo są nieuniknioną koniecznością? Co z decentralizacją władzy? - Na te i inne pytania odpowiada burmistrz Jarosław Dąbrowski.


Dominika Zarzeczna: Platforma Obywatelska w Warszawie szła do wyborów z hasłem decentralizacji władzy. Czy zauważa Pan już pierwsze zmiany w kierunku decentralizacji? Proszę podać przykłady kilku dziedzin administracji, które Pana zdaniem powinien przejąć samorząd dzielnicy Bemowo.

Jarosław Dąbrowski: To prawda. Platforma Obywatelska szła do wyborów pod hasłami decentralizacji zarządzania miastem, gdyż centralistyczny system w powszechnej opinii Warszawiaków nie zdał egzaminu. Pani Prezydent poczyniła już pierwsze kroki w tym kierunku – Burmistrzowie Dzielnic otrzymali już jakiś czas temu pełnomocnictwa kadrowe w stosunku do pracowników Urzędów Dzielnic jak również możliwość nadzoru nad pracą szefów miejskich jednostek budżetowych jak OPS czy OSiR. Kilka dni temu Zarządzeniem Prezydenta wszedł w życie nowy - i co warto podkreślić stały a nie tymczasowy - Regulamin Organizacyjny Urzędu m.st. Warszawy. Porządkuje on wiele spraw: od kompetencji i zadań poszczególnych jednostek aż po kwestie właściwego nazewnictwa. Ponadto dokument ten przyznał Burmistrzom możliwość utworzenia w uzasadnionych przypadkach, nowego Wydziału czy samodzielnego stanowiska pracy w Urzędzie Dzielnicy, co pozwoli lepiej i bardziej efektywnie realizować powierzone dzielnicom zadania. W odczuciu Mieszkańców bowiem, to Burmistrz a nie Prezydent, bezpośrednio odpowiada za to co dzieje się na terenie jego dzielnicy. Jestem przekonany, że aktualnie poczynione kroki są tylko początkiem zmian w tym kierunku. Liczę, że Statut Warszawy, nad projektem którego pracuje aktualnie zespół powołany przez Panią Prezydent, będzie kolejnym krokiem milowym dla decentralizacji. Czego bym przede wszystkim oczekiwał ? Chętnie przyjmę jak najwięcej kompetencji, natomiast jako przykłady moich postulatów mogę wymienić likwidację delegatur w Dzielnicach, gdyż nie ma powodu aby nie mogły one tak jak Wydziały podlegać Burmistrzowi czy oddanie Radom Dzielnic możliwości samodzielnego dokonywania zmian w swoich budżetach – bez konieczności każdorazowego występowania o zgodę Rady Warszawy co niepotrzebnie wydłuża procedurę.

D.Z.: Czy Zarząd i Rada dzielnicy mogą obecnie w jakikolwiek sposób wpłynąć na wywłaszczenie państwa Gmurków z nieruchomości tamującej ruch na ulicy Powstańców Śląskich?

J.D.: Sprawa wywłaszczenia państwa Gmurków nie była załatwiona przez wiele lat i jako taka stała się symbolem niemocy kolejnych ekip rządzących samorządem. Od początku obecnej kadencji podjęliśmy dialog z Zarządem Dróg Miejskich w celu doprowadzenia do rozwiązania absurdalnej sytuacji, gdy upór jednej rodziny uniemożliwia przeprowadzenie tak ważnej inwestycji jaką jest poszerzenie ulicy Powstańców Śląskich. Mam dla Państwa dobrą wiadomość. Trwa obecnie procedura wydzielenia ze spornej działki, fragmentu potrzebnego pod budowę jezdni. Jeśli właściciele nie zgodzą się na jego sprzedaż, dokonane zostanie przymusowe wywłaszczenie, za odszkodowaniem ustalonym według cen rynkowych. Po uzyskaniu praw do działki, ZDM wedle uzyskanych przeze mnie zapewnień, przystąpi niezwłocznie do robót budowlanych, aby inwestycję zakończyć jeszcze w 2007 r. Oczywiście do momentu ostatecznego zakończenia sprawy, będę stale monitorował przebieg działań podejmowanych w tej kwestii.

D.Z.: Czy akceptuje Pan plan budowy tras ekspresowych S7 i S8 przedstawiony przez przedstawicieli GDDKiA na sesji Rady w lutym?

J.D.: Niestety sprawa trasy S8 jest już ostatecznie zamknięta i okłamał bym Państwa twierdząc, że jeszcze cokolwiek da się w tym przypadku zmienić. Według zapewnień GDDKiA jezdnie S8 będą przebiegały w wykopie oraz zostaną zabezpieczone ekranami akustycznymi, aby zabezpieczyć Mieszkańców przed hałasem. Warianty przebiegu trasy S7 są w tej chwili złożone u wojewody mazowieckiego i to on wybierze ten najoptymalniejszy. GDDKiA zaproponowała w preferowanej przez siebie lokalizacji, aby trasa S7 od okolic ul. Rossy Bailly do lotniska Bemowo przebiegała w tunelu, co mam nadzieję całkowicie zniweluje jej uciążliwość. Dopilnuję aby dotrzymano danego nam słowa i drogi ekspresowe nie wpływały negatywnie na jakość życia Mieszkańców Bemowa.

D.Z.: Czy współpraca Bemowa z dzielnicą Budapesztu Obudą będzie Pana zdaniem tak intensywna jak do tej pory?

J.D.: Jestem zadowolony z efektów partnerstwa miedzy Obudą a Bemowem i mam nadzieję, że będziemy kontynuować naszą współpracę. Jako dzielnice, stolic swoich krajów, możemy z korzyścią dla obu stron wymieniać doświadczenia w zarządzaniu, podobnymi w gruncie rzeczy jednostkami samorządowymi. Uważam, że warto podtrzymywać intensywne kontaktu z Budapeszteńską Obudą także, ze względu na corocznie organizowane wyjazdy kolonijne bemowskich dzieci do kraju naszych węgierskich przyjaciół.

D.Z.: Włodzimierz Całka, który nie godzi się z decyzją Rady dotyczącą odwołania go z funkcji radnego, poprosił Wojewodę o opinię w sprawie. Czy jest możliwe, aby były burmistrz Bemowa odzyskał mandat radnego?

J.D.: Rada Dzielnicy, przychylając się do opinii prawników, zgodnie ze swoim ustawowym obowiązkiem stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego Włodzimierza Całki. Wszystkie uchwały Rady Dzielnicy podlegają kontroli Wojewody i Sądu Administracyjnego pod kątem legalności. Wedle znanych mi opinii prawnych, nie ma podstaw do podważenia decyzji radnych, stąd scenariusz powrotu byłego burmistrza w szeregi Rady Dzielnicy wydaje się mało prawdopodobny. Podkreślam jednak, że decyzja w tym przedmiocie nie należy do mnie i dlatego też moja opinia nie ma w tym względzie charakteru prawnie istotnej.
Dominika Zarzeczna | 06.04.2007 komentarz[9] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
2
Kalendarz
Kwiecień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.