Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Rozkłady jazdy.
Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
Gdy Trzaskowski wygrał z Jakim.
poczułam/em ulgę.
popłakałam/em się z rozpaczy jak bóbr.
pokochałam/em to miasto.
nie pękłam/em, robię swoje.
już nic więcej nie musi.
tęczą wesprze sekshibicjonizm.
błyśnie inwestycyjnym rozmachem.
korupcja w ratuszu zmaleje.
cofnie decyzje komisji Jakiego.
wejdzie w buty Gronkiewicz-Waltz.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
Warszawa zdobna Wisłą.
KONKURS IRB 2009
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Boernerowo – historia nareszcie spisana.
Najstarsze w naszej dzielnicy osiedle Boernerowo doczekało się rzetelnej monografii. W grudniu 2006r ukazała się książka "Boernerowo i jego świątynia" autorstwa Jerzego Bogdana Raczka.


- Moim obowiązkiem jako krajoznawcy jest szerzenie wiedzy o najbliższej okolicy – mówił Autor, który jest wieloletnim działaczem PTTK. – Już w latach 80-tych wygłaszałem w szkole przy Thommego pogadanki na temat historii Boernerowa, ponieważ zauważyłem, że moje dzieci mało wiedzą o tym osiedlu. Książka, której wydaniem pragnę uczcić 70 rocznicę istnienia boernerowskiej parafii, jest owocem dwóch lat rozmów i spotkań z ludźmi, którzy tworzyli i pielęgnowali historię Boernerowa. Chciałem oddać należny hołd założycielom pierwszego Osiedla Łączności Babice, a także późniejszym mieszkańcom Boernerowa za ich bohaterską postawę podczas II wojny światowej i okupacji. Książka jest także moim osobistym wotum wdzięczności dla Matki Bożej za łaski dla mnie i mojej rodziny.

Pierwsza część publikacji poświęcona jest biografii założyciela osiedla, Ignacego Boernera, zasłużonego działacza niepodległościowego, członka PPS, a po odzyskaniu niepodległości Ministra Poczt i Telegrafów. To właśnie z jego inicjatywy na terenach sąsiadujących z działającą od lat dwudziestych XXw Transatlantycką Radiostacją Babice wybudowane zostało osiedle dla pracowników radiostacji. Autor szczegółowo przedstawia historię osiedla, a także losy mieszkańców Boernerowa podczas II wojny światowej. Przedstawiona przez Jerzego Raczka dokładna rekonstrukcja tego, co działo się na Boernerowie podczas okupacji i powstania warszawskiego przybliża czytelnikowi sylwetki lokalnych bohaterów takich jak dr Stanisław Śwital, który uratował siedmioro Żydów z Żoliborza, ukrywających się po upadku powstania warszawskiego. Autor opisuje kolejno dramat powojennych wysiedleń pierwszych mieszkańców osiedla oraz zmiany administracyjne, wskutek których Boernerowo, przemianowane na Bemowo, znalazło się w granicach Warszawy.

W drugiej części książki Autor przedstawia losy parafii wojskowo-cywilnej pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej, działającej na Boernerowie od 1936 roku. Przytacza również homilie wygłaszane przez dostojników Kościoła w przełomowych dla boernerowskiej wspólnoty momentach (w tym także kazanie kardynała Stefana Wyszyńskiego podczas konsekracji kościoła w 1973r).

Historia osiedla i historia wspólnoty parafialnej, pomimo iż zostały w publikacji Jerzego Raczka ujęte w osobnych rozdziałach, uzupełniają się wzajemnie i razem wzięte dają obraz społeczności Boernerowa na przestrzeni 75 lat istnienia osiedla (Autor nie przystał na propozycję opublikowania osobno obu części). Książka Jerzego Raczka nie jest jedynie monografią osiedla i parafii, ponieważ to nie miejsca, lecz ludzie są rzeczywistymi bohaterami publikacji. Z mnóstwa rozmów z mieszkańcami Boernerowa Autor przeniósł na karty swojej książki nie tylko bardzo szczegółowe dane historyczne, ale też emocje towarzyszące wspomnieniom bohaterów. To właśnie mniej "podręcznikowe" a bardziej "ludzkie" podejście Autora do opisywanych miejsc, osób i wydarzeń, stanowi wielki atut monografii. Ozdobą książki są zdjęcia pochodzące z prywatnych archiwów mieszkańców.

Zamiarem Jerzego Raczka jest wydanie osobnej publikacji poświęconej historii Radiostacji Babice, a także wytyczenie ścieżki krajoznawczej uwzględniającej pozostałości zrujnowanej radiostacji. Wydanie monografii "Boernerowo i jego świątynia" zbiega się w czasie z 75 rocznicą założenia na terenie dzisiejszego Boernerowa pierwszego Osiedla Łączności. Autor żywi nadzieję, że dzięki jego pracy młode pokolenie mieszkańców Bemowa bardziej zainteresuje się historią swojej "małej ojczyzny".


Jerzy Bogdan Raczek, "Boernerowo i jego świątynia".: Warszawa, Oficyna wydawnicza RYTM, 2007.

Dominika Zarzeczna | 23.02.2007 komentarz[3] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
3
Kalendarz
Kwiecień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.