Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Rozkłady jazdy.
Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
Gdy Trzaskowski wygrał z Jakim.
poczułam/em ulgę.
popłakałam/em się z rozpaczy jak bóbr.
pokochałam/em to miasto.
nie pękłam/em, robię swoje.
już nic więcej nie musi.
tęczą wesprze sekshibicjonizm.
błyśnie inwestycyjnym rozmachem.
korupcja w ratuszu zmaleje.
cofnie decyzje komisji Jakiego.
wejdzie w buty Gronkiewicz-Waltz.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
Warszawa zdobna Wisłą.
KONKURS IRB 2009
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
„Nikt Ci tyle nie da, ile ja Ci obiecam” – debata w art.bem.
Najbardziej liczący się kandydaci na Prezydenta Warszawy nie pojawili się na debacie organizowanej przez Nasze Miasto. Burmistrz Całka miał okazję zatriumfować.


W spotkaniu udział wzięli jedynie:
- gospodarz (nie polityk) – burmistrz Całka (Nasze Miasto)
- polityk w muszce – Janusz Korwin-Mikke (UPR – platforma JKM)
- polityk - były gospodarz stolicy – Marcin Święcicki (Lewica i Demokraci)
- apolityczny kandydat na gospodarza – Jerzy Krzekotowski (Nasza Warszawa i Mazowsze).

- Z naszego zaproszenia skorzystało tylko czterech, mam nadzieję że najpoważniejszych kandydatów – skomentował (żartobliwie?) prowadzący spotkanie Piotr Zygarski, rzecznik NM. W rzeczywistości jednak kandydatów było tylko trzech, ponieważ w zastępstwie Marka Borowskiego wypowiadał się Marcin Święcicki - kandydat do sejmiku województwa mazowieckiego.

Wbrew zapowiedziom „otwartość” debaty ograniczona została do zaledwie 3 pytań z sali, z których dwa padły z ust kandydatów Naszego Miasta do władz lokalnych. Moderator, pomimo iż deklarował apolityczność, wyraźnie faworyzował w dyskusji jednego z kandydatów, umniejszając rolę innych. Można było odnieść wrażenie, że „debata” stanowiła jedynie tło dla prezentacji programu Włodzimierza Całki.

Główną część dyskusji zajęły wypowiedzi kandydatów na tematy związane z sondą uliczną. Sonda poruszała takie zagadnienia jak: czystość (komunalna i moralna) Warszawy, komunikacja, decentralizacja władzy, bezpieczeństwo oraz sport.

Wszyscy kandydaci skrytykowali pomysł tzw. Podatku śmieciowego. – Warszawa jest bardzo czysta w porównaniu z innymi miastami, a podatek – jak to podatek – i tak pójdzie na co innego – powiedział Janusz Korwin-Mikke. Włodzimierz Całka ubolewał nad tym ,że władze miejskie ograniczyły selektywną zbiórkę odpadów. – W sprawie porządku opowiadamy się za decentralizacją – zadeklarował Jerzy Krzekotowski – za czystość powinni być odpowiedzialni zarządcy i właściciele posesji.

Kłopotliwą i wstydliwą sprawą okazał się problem nierządu i ulotek agencji towarzyskich. - Zalegalizować, nadzorować, opodatkować – zaproponował zwięźle Marcin Święcicki – zakaz pociągnie za sobą jedynie niewolnictwo, choroby i przestępczość jak za czasów prohibicji w Ameryce – wyjaśnił były prezydent miasta. – Kodeks karny mówi, że czerpanie zysku z czyjegoś nierządu jest nielegalne, więc ten, kto opodatkuje prostytucję, powinien iść siedzieć – ripostował Janusz Korwin-Mikke.

W sprawach komunikacyjnych większość uczestników dyskusji miała podobne poglądy, sprowadzające się do obietnic wybudowania metra, obwodnicy, mostów, parkingów i rozwinięcia SKM i szybkich tramwajów. Tylko były prezes UPR miał odmienne zdanie: - Komunikacja samochodowa to wolność, a tramwaj to komunizm. Tramwaje można zostawić w takich peryferyjnych dzielnicach jak wasze Bemowo, natomiast w centrum należy je zlikwidować. Szkoda energii na jazdę komunikacją publiczną. Marcin Święcicki przekonywał, że autostrad w mieście nie należy się bać, ponieważ zapewniają dogodny dojazd do dzielnic, ale trzeba je odpowiednio zabezpieczać.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że konieczna jest decentralizacja władzy w Warszawie. Na przeszkodzie jej stoją ustawa warszawska oraz brak statutu miasta. – Zdecydowanie jestem za decentralizacją. Jeżeli nie możemy zmienić ustawy warszawskiej, należy wykorzystać wszelkie inne środki, aby przekazać władzę dzielnicom. Decentralizacja i jeszcze raz decentralizacja! – postulował Jerzy Krzekotowski.

Sonda przedstawiona kandydatom wykazała, że najbezpieczniej jest w centrum Warszawy, natomiast dzielnice takie jak Praga, Wola czy Targówek, nie cieszą się dobrą sławą. – Na Bemowie ludzie czują się bezpiecznie – przekonywał mieszkańców Włodzimierz Całka – jest współpraca pomiędzy mieszkańcami, Policją i Strażą Miejską. Jerzy Krzekotowski mówił o konieczności zwiększenia uprawnień Straży Miejskiej i przekazania władzy nad nią dzielnicom.

Wprowadzając do dyskusji temat sportu moderator nie omieszkał podkreślić rezultatów „gospodarskiego myślenia burmistrza Bemowa” w tej dziedzinie: – Bemowo jest przykładem, jak nie mówić, a działać. Za 2 lata będzie tu pełna infrastruktura sportowa przy szkołach oraz nowoczesny ośrodek piłki nożnej. Ja nie obiecuję, ja realizuję – oświadczył skromnie burmistrz Całka. Kandydaci zgodzili się, że budowa stadionu narodowego powinna być finansowana z budżetu centralnego, natomiast w dzielnicach powinny powstawać lokalne ośrodki sportowe.

Na koniec uczestnicy zostali poproszeni o krótką odpowiedź na pytanie „Jaka Warszawa?”
- Przyjazna i bliższa, promieniująca europejska metropolia budowana z obywatelami i dla obywateli. – streścił swoją wizję Jerzy Krzekotowski.
- Samorządna, zdecentralizowana, budowana w dialogu z mieszkańcami, współpracująca z okolicznymi gminami; miasto z aspiracjami metropolitalnymi – to według Święcickiego wizja Warszawy Marka Borowskiego.
- Warszawa warszawiaków a nie partii politycznych, pozostająca w partnerskich kontaktach z gminami Mazowsza oraz innymi miastami Europy – podsumował Włodzimierz Całka.

Prawdopodobnie z powodu małej ilości uczestników podczas debaty nie wywiązała się żadna ożywiona wymiana zdań. Atmosfery nie rozgrzały nawet rozdawane pod centrum art.bem w charakterze gadżetu wyborczego „zapałki Całki”...

   
 
Dominika Zarzeczna, Artur Grzeszczyk | 08.11.2006 komentarz[2] |
Adres IRB

Reklamuj się u nas
Rada Bemowa 2014 - 18
Cackowski M. ............ PiS
Chmiel Zb.
Klażyński W.
Niedziałek A.
Siwik K.
Świderska T.
Wierzchowski M.
Oborski J.............. ex PO
Rafalski P.
Ryszkowski M.
Sylwestrzak M.
Barciński K. ................. dB
Dąbrowski J.
Gala P.
Lorentowicz Ł.
Pietrzak M.
Schubert-Figarska W.
Zawistowski A.
Zięba A.
Czerska P. ....................PO
Przychodzień-Schmidt E.
Wośko-Matryba J.
Głowacka H. .......... ex SLD
Podpłoński R........ niezal.
Szczołek B.
Aktualnie IRB czyta -
2
Kalendarz
Kwiecień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Administrator
Zarząd
© 2004-2017 IRB. made in Poland.