Strona główna - najnowsze | Archiwalne | Dodaj wiadomość | Działy
wyszukiwarka:

Plan Bemowa i okolic

Tramwaje i Autobusy
ANKIETA IRB.
W jakich obszarach zasoby ekologiczne Bemowa kurczą się
leśnych.
parkowych.
zieleńcach.
kampinoskiego napowietrzania.
wodach oligoceńskich, artezyjskich.
smog świetlny, łuna miejska.
smog akustyczny, hałaśliwość.
smog fekaliczny i zapachowy, odzwierzęcy.
porządku miejskiego - chodniki, trawniki, jezdnie.
roślinności indywidualnej - balkonowej, osiedlowej.

[wyniki | ankiety]
Spis działów.
Aktualia
Bemowo
Warszawa
Polska
Europa
Świat
Kontakt z IRB
Warto przeczytać
Rugi warszawskie
Atak na emerytury
Wrak Rzeczpospolitej
Lech Kaczyński
Wywiad z byłym burmistrzem Bemowa Wł. Całką
ieb
Konkurs IRB 2008
Regulamin
II tura - finał
Cywilizacja..."
Cztery"
Gębon III ..."
Lubeka"
Sekunda"
Wielki Piątek"
Wirtualne dusze"
Artykuły > Polska > Wyrzućmy spec-ustawę do kosza
Tak jak już wielokrotnie podkreślałem, źródłem obecnych problemów Bemowa i Warszawy związanych z planami Generalnej Dyrekcji dotyczącymi budowy tras ekspresowych na naszych osiedlach jest tzw. spec-ustawa.

W rozmowach z wieloma osobami mówiłem o pomyśle skoncentrowania energii oburzonych tymi planami mieszkańców na społecznej akcji zbierania podpisów pod projektem uchylenia spec-ustawy. Za jej wyrzuceniem do kosza przemawia wiele argumentów. Przede wszystkim i tak ma obowiązywać tylko do końca 2007 roku, więc możemy czas ten jeszcze bardziej skrócić. Najprawdopodobniej ustawa ta jest sprzeczna z prawem międzynarodowym. Ponadto jest ona źródłem korupcji (vide: A1 koło Gdańska) i niepokojów społecznych, umożliwia wywłaszczanie właścicieli nieruchomości bez poszanowania ich słusznych praw i do tego odbiera obywatelom prawne możliwości skutecznej walki z trasami na etapie postępowania administracyjnego. Szerzej wyjaśnia to uzasadnienie do projektu ustawy.

100.000 podpisów mieszkańców Bemowa, Żoliborza, Ursynowa, Bielan, Wawra, Starych Babic, Łomianek to rzecz jak najbardziej realna. W tym przekonaniu utwierdziły mnie rozmowy z p. Danutą Cesarską (Ekologiczny Ursynów, EKOSTRADA), Jerzym Lipką (Stowarzyszenie na rzecz Obwodnicy) i przedstawicielami SM Wola oraz Oddziału Bemowskiego Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców.

W związku z powyższym pozwoliłem sobie przygotować projekt ustawy o uchyleniu spec-ustawy oraz formularz do zbierania podpisów - zgodnie z wymogami ustawy o inicjatywie ustawodawczej obywateli (wykształcenie i zawód bardzo mi się tu przydały).

Do tego załączam formularz z listą kontaktów dla osób, które chcą się włączyć tak w zbiórkę podpisów, jak i w zmagania prawne z ewentualną decyzją wojewody.

Projekt przedstawię na czwartkowej Sesji Rady Dzielnicy wraz z apelem do pozostałych dzielnic o włączenie się akcję. Ale przede wszystkim liczę na Państwa poparcie.
Marcin Bonicki
(Autor jest radnym i Przewodniczącym Rady Dzielnicy Bemowo Miasta Stołecznego Warszawy)
[tekst pierwotnie opublikowany na www.bonicki.info]
komentarz[11] |

© 2004-2017 IRB. made in Poland.
0.012 |